כל מה שרצית לדעת – שאלות ותשובות על שתל דנטלי

שתל דנטלי

השתלת שיניים – השתלות עצם – כל מה שרצית לדעת 

שאלות ותשובות בנושא שתלים דנטליים

שיניים חסרות בפה יוצרות לא רק קשיים באכילה ובדיבור, אלא גם בעיית אסתטיקה שפוגעת בביטחון העצמי. שתלים דנטאליים הם הפתרון לכך. בכתבה זו תמצאו תשובות לשאלות המרכזיות בנושא.

ש: למי מיועדת שתל דנטלי?

ת: השתלת שיניים מיועדת לאנשים שינהם נעקרו או לאנשים שאיבדו את שינהם (כתוצאה מהיחלשות השיניים עם השנים, תאונה, חבלה ועוד).

בתהליך השתלת שיניים מושתל שתל מתכת במקום שורש השן החסרה ועליו מותקנת שן חרסינה.

ש: מהם היתרונות של השתלת שיניים על פני התקנת גשר?

ת:  שיניים מושתלות הן חזקות יותר ולכן עמידות שתלים דנטליים רבה יותר. בנוסף,  השתלת שיניים לא כרוכה בפגיעה בשיניים בריאות (בעוד התקנת גשר כרוכה בהשחזת  השיניים).

ש: מה כוללת ההכנה להשתלת השיניים?

ת:על מנת להתכונן לתהליך ולמנוע סיבוכים אפשריים (המתרחשים באחוז קטן מאד של המקרים), רופא השיניים מברר מהי ההיסטוריה הרפואית של המטופל, ההרגלים, אורח החיים והתרופות שהוא לוקח באופן קבוע, ובנוסף שולח את המטופל לצילומי רנטגן וסי טי  – כל זאת על מנת להתכונן בצורה הטובה ביותר להשתלה.

בנוסף, נערכות בדיקות המיועדות להבטיח שגודל, צורה, צבע ומרקם השתל ידמה לשן האמיתית של המטופל. ככל שמדובר במספר רב יותר של שתלים דנטאליים, ההכנות מורכבות יותר.

ש: האם ישנן הכנות מורכבות יותר להשתלת השיניים?

ת: במקרים בהם, ישנה כמות קטנה של עצם סביב אזור ההשתלה, או כשהשתל הדנטאלי סמוך לסינוס, יבוצעו ניתוחים מקדימים להוספת עצם או להכנת הסינוס להשתלה.

ש: מה כולל תהליך השתלת השיניים?

ת: בשלב הראשון, שתל דנטלי, שהינו למעשה בורג עשוי מתכת עמידה בשם טיטניום, מוברג לעצם הלסת ורופא השיניים סוגר את הפצע בחניכיים. במידת הצורך, מותקנת שן זמנית על השן החסרה. בשלב השני, מתקין הרופא כיפת מתכת על השתל – זהו שלב ביניים לפני הלבשת שתל סופי. בשלב השלישי, מותקנת שן החרסינה סופית. מדובר בתהליך שאורך בין שבוע אחד למספר שבועות.

ש: כמה זמן אורכת ההחלמה מהשתלת השיניים?

ת: ברוב המקרים, השתלת שיניים אינה כרוכה בסיבוכים ותופעות הלוואי מסתכמות בנפיחות, אודם או דימום קל. ההנחיות להמשך טיפול כוללות במקרים אלו משככי כאבים במידת הצורך, הימנעות מאכילת מזון קשה וכמובן שמירה על היגיינת פה והגעה לביקורות, בהתאם להנחיית הרופא.

ש: האם קיימות שיטות נוספות להשתלת שיניים?

ת:קיימות 3 שיטות נוספות להתקנת שתל דנטלי.

  • שתלים תוך שעה  – ההשתלה מתבצעת לאחר בדיקת סי טי חדשנית ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת לתכנון מוקדם, המאפשרת העמסה מיידית של שתלים ייחודיים.
  • תותבת מוברגת – השתלת שיניים מתקדמת המתבצעת בפגישה אחת ובעלות כספית נמוכה, שבה 4 שתלים דיגיטליים בלבד תומכים בתותבת עליונה או תחתונה מלאה.
  • שתלים ממוחשבים – טכנולוגיה חדשנית של טיפול קצר, מדויק ומופחת כאבים שכוללת  בדיקת CT תלת מימד מקדימה לצורך תכנון ממוחשב של השתלת השיניים.

מומלץ להתייעץ עם רופא השיניים, ד"ר שילמן, לבחירת שיטת השתלת השיניים הטובה ביותר עבורך.